Opevnění a muzeaStezkyAkce Kontakt O projektu

Wymyslów - skupina polských bojových krytů

Opevnění
Průvodce
Kategorie objektu:
Bunkry
Umístění:
okolí a intravilán obce Wymysłowo.
PŘÍSTUPNOST A OTEVÍRACÍ DOBA
GPS souřadnice:
50.4114 N, 18.9831 E
kopírovat souřadnice
Otevírací doba:
Objekty jsou přístupny po předchozí telefonické domluvě.
Provozovatel:

+48 501 313 257
ZAJÍMAVOSTI A TECHNICKÉ PARAMETRY

Obranný koncept spočíval ve vybudování linie stálého opevnění podél řeky Brynica, kdy přilehlá přehrada byla zásobárnou vody, kterou bylo možné využít rovněž jako druh „zbraně“ v případě nouze. Otevřením zdymadel v přehradě se měla voda rozprostřít po okolních polí táhnoucích se směrem na Dobieszowice, Kozłowa Góra a Piekary Śląskie a zabránit tak pohybu nepřátelských jednotek. Když v září 1939 došlo ke skutečnému útoku Němců, obranný předpoklad ohledně přehrady Kozłowa Góra se nenaplnil skrze technické překážky naplnění nádrže a pro značné sucho. Další zařízení linie krytů byla vybudována hlouběji v lese, na okraji nádrže. První objekt skupiny u ústí přehrady je bojový bunkr velmi charakteristického tvaru s maskováním dřevěnými a cihlovými zdmi, kdy na první pohled tak budil dojem venkovské stavby. Zbrojní vybavení čítalo dva těžké kulomety „Browning“ wz.30 umístěné ve štěrbinách nástěnných šípů. Kromě toho byla posádka vyzbrojena dvěma „Browning“ wz. 28, které mohly samostatně střílet přes další dvě střelnice určené pouze pro ně. Uvnitř objektu je dále možné naleznout schránku na ruční granáty, vstupní obrannou střelnici a potrubí pro odpalování signálních střel. Dnes se kryt nachází kousek od budov ve Wymysłowo a je dokonale viditelný pro každého, kdo se pohybuje po hlavní silnici.

Další zařízení se nachází hluboko v lese a jde největší stavbu v této skupině opevnění. Těžký bojový bunkr byl postaven v roce 1938 a vyzbrojen třemi kulomety "Browning" wz. 30, z nichž jeden je umístěn v pancéřové kupoli a další dva v nástěnných šípových štěrbinách. Kolem objektu jsou dodnes pozůstatky zemního opevnění.

Dále je objektem linie také bojový bunkr postaven v roce 1938, který budí dojem bojové stavby, avšak jedná se o obranný bunkr s funkcí „zmatení nepřítele“. Aby objekt zmátl protivníka, má delší stěnu, která napodobuje existenci většího objektu i s falešnými dveřmi. Bunkry tohoto typu byly budovány za účelem stažení nepřátelské palby (zejména dělostřelecké), což mělo zajistit mimo jiné menší koncentraci palby na ostatní objekty. V roce 1939 byly na samotné hrázi dodatečně vybudovány střelecké stěny, tedy zídky s malými šípovými štěrbinami, které měly za úkol chránit střelce střílející z ručních zbraní do bezprostřední blízkosti hráze. Celek vytváří velmi zajímavý komplex pevností, umístěný na pěkném a klidném místě, jako stvořené k prohlídkám památek.