Opevnění a muzeaStezkyAkce Kontakt O projektu

Dělostřelecká tvrz Smolkov

Opevnění
Označení objektu:
MO-Sm-S 38 (V Lese), MO-Sm-S 39 (U Trigonometru), MO-Sm-S 40 (Nad Silnicí), MO-Sm-S 41 (Nad Valchou), MO-Sm-S 42 (Nad Hájem)
Kategorie objektu:
Dělostřelecká tvrz
Umístění:
Po silnici ze Smolkova do Hrabyně odbočkou vlevo, v lese poté pěšinou vlevo. Pro pěší po zelené značce od železniční stanice Háj ve Slezsku.
PŘÍSTUPNOST A OTEVÍRACÍ DOBA
GPS souřadnice:
49.8963 N, 18.0811 E
kopírovat souřadnice
Otevírací doba:
Objekty jsou přístupné pouze částečně v exteriéru, dbejte zvýšené opatrnosti.
Provozovatel:

ZAJÍMAVOSTI A TECHNICKÉ PARAMETRY

Dělostřeleckou tvrz tvoří soustava pěti objektů propojených systémem podzemních chodeb v délce 1,5 km. Smolkov je první z pěti stavebně dokončených tvrzí v Československu. Dělostřelecká tvrz měla sloužit osádce čítající až 364 mužů. Výzbroj měla být tvořena třemi houfnicemi vz. 38, které byly instalovány v tvrzi. Dále měly být houfnice téhož typu také v otočné věži, která však nebyla instalována. Dalším zbraňovým arzenálem byly kulomety a kanony. Šachta pro věž byla za okupace přikryta betonovou nástavbou. Německá armáda využila stavbu jako zkušební cíl bombardování a ostřelování. Mimo to areál sloužil jako sklad a koncem války i jako úkryt vojáků při těžkých bojích v okolí. Po roce 1945 byla tvrz využívána jako sklad. Vchodový objekt opatřen zastírací přístavbou je dodnes oplocen a střežen. Další čtyři objekty jsou vyhotovené ve stupni odolnosti IV.